Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Systém řízeného větrání neboli rekuperace je rok od roku populárnější. V nových výstavbách, především nízkoenergetických a pasivních domech, je dnes rekuperace téměř samozřejmosti. Proč? Protože vám umožňuje efektivně vytápět, ochlazovat a čistit vzduch, aniž byste museli platit horentní sumy za elektřinu nebo plyn. Ve 21. století už je na čase, nemyslíte? Vždyť létáme do vesmíru, tak proč bychom neměli využívat špičkových technologií i u nás doma. Levně a chytře.
Principem je revoluční využití odpadního vzduchu
Abyste si doma zatopili, využijete odpadní vzduch, který ohřeje nový, čistý vzduch přiváděný do budovy. A podobně při ochlazování místnosti. Tak prostý je princip rekuperace. Předávání tepla probíhá ve výměníku, který je srdcem každé rekuperační jednotky. Odvod a přívod vzduchu má ovšem ještě další efekty:
- odvádí pryč vzduch znečištěný prachem a bakteriemi a plný pachů a přebytečné vlhkosti
- dovnitř naopak přivádí čistý vzduch zbavený všech nečistot včetně pylů a dalších alergenů
Při běžném větrání byste takové čistoty vzduchu nikdy nedosáhli. Nehledě na to, že zvláště v zimě výrazně omezíte tepelné ztráty. A právě to je důvod, proč je rekuperace prakticky nezbytnou součástí dnešních nízkoenergetických a pasivních domů.
Chcete rekuperaci? Připravte se na pár stavebních úprav
Pokud chcete rekuperaci, pochopitelně nejjednodušší je počítat s tímto systémem řízeného větrání už při stavbě domu. I pozdější realizace je ale možná. Rekuperace potřebuje ke svému chodu vzduchotechnické rozvody a pro rekuperační jednotku doporučujeme vyčlenit technickou místnost.
Výhody a nevýhody rekuperace
Jak jdou moderní technologie dopředu, tak s sebou většinou přinášejí jen spoustu výhod. Proto vás nejspíš nepřekvapí, že i rekuperace má celou řadu výhod a za jediné nevýhody můžeme považovat pouze nutné stavební úpravy a vyšší cenu. Pokud však s rekuperací počítáte již při projektování domu, pak tento fakt ani nemůžeme počítat za nevýhodu. A co se týče pořizovací ceny, tu vám zase hravě vynahradí roční provozní náklady, které jsou oproti běžným topným systémům minimální. Za to výhody jsou maximálně příznivé:
+ výrazné omezení tepelných ztrát domu
+ nízké provozní náklady za vytápění nebo chlazení
+ zvýšení kvality vzduchu
+ odvod přebytečné vlhkosti (objevuje se u nově zateplených domů)
Podle čeho vybírat rekuperaci? Zaměřte se na účinnost
Rekuperační výměník nikdy nedosáhne 100% účinnosti To je technicky nemožné, a pokud vám bude někdo tvrdit opak, pak neříká pravdu. Mnohem reálnější budou hodnoty od 40 do 95 %. A tehdy zbystřete a zaměřte se na systémy s účinností nad 60 %. Takové se považují za dobré. A dále nepřehlédněte ani příkon rekuperace, který by se měl pohybovat kolem 100 W při plném výkonu, a hlučnost jednotky (doporučujeme kolem 40 dB).
Alternativa do restaurací - čistička vzduchu
Do obchodních prostor, restaurací, kaváren, vináren nebo barů se kromě rekuperace hodí i čističky vzduchu. Značka FAIR vyrábí jedny z nejlepších na trhu, které zachytí i ty nejmenší nečistoty (včetně hymzu). Dokáží vzduch přečistit a pomocí speciálního filtru ionizovat. Čistička s filtrem z aktivního uhlí navíc dokáže absorvovat pachy a výpary. Na výběr máte:
Začtěte se do odpovědí odborníka na nejčastější otázky ohledně rekuperace.