Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Žijeme v době, kdy už nemusíme být závislí na drahých zdrojích tepla. Plyn a elektřinu můžeme s klidným svědomím nahradit třeba rekuperací, která k topení nebo chlazení využívá levný odpadní vzduch. Vlastně ten, který jsme doma vydýchali, a který bychom za normálních okolností vyvětrali oknem ven. S rekuperací ale nemusíme neustále otevírat okna a přicházet o drahocenné teplo. Rekuperace „vyvětrá" za nás. S pomocí výměníku odvede „starý" vzduch pryč a přitom předá teplo novému, čerstvému vzduchu, očištěnému od prachu, bakterií a alergenů.
Máte-li možnost, pak si rekuperaci určitě pořiďte. Má spoustu výhod, jako například nízké provozní náklady za vytápění nebo chlazení, výrazné omezení tepelných ztrát, zvýšení kvality vzduchu a odvod přebytečné vlhkosti. Víc o jejích výhodách a fungování si přečtěte v článku Rekuperace – stále oblíbenější systém řízeného větrání.
Na dalších řádcích si také můžete přečíst názor odborníka na nejčastější dotazy k rekuperaci. Zeptali jsme se na ně, abychom vám mohli přinést objektivní a ucelené informace o tomto populárním systému řízeného větrání.
Zeptali jsme se odborníka
1. Kdy se vyplatí rekuperace?
„Systém řízeného větrání doporučuji spíš do rodinného domu než bytu. V bytě je to trochu problém, protože by musel být vybavený mezistropem. Rekuperace se totiž rozvádí pomocí vzduchotechnického potrubí, které se nejčastěji schovávají do podhledů nebo půdních prostor. Do místnosti pak ženou teplý vzduch prostřednictvím mřížek ve stropě."
2. Jaká může být úspora s rekuperací?
„Úspora u rekuperace spočívá v tom, že nemusíte teplý vzduch jen tak zbůhdarma vypouštět ven oknem, ale necháte ho nasát rekuperací do výměníku, kde se tento teplý a „zkažený" vzduch potká se vzduchem čerstvým a chladným a navzájem si předají energii. V místnosti tak máte vždy čistý a svěží vzduch zbavený všech nečistot, a zároveň máte teplo, jaké chcete. Rekuperační výměník to za vás zařídí."
Jaká je účinnost rekuperace?
„Rekuperaci považujeme za účinnou, pokud minimalizuje vzduchové ztráty přirozeným větráním. To zajistí jen kvalitní rekuperace s čistými filtry. Její účinnost se pak uvádí jako reálná a dále nulová (když otevřete okno) nebo stoprocentní (taková neexistuje). Reálná účinnost se pohybuje okolo 85 %."
4. Jaká je návratnost investice?
"Společnost AIR - Matyáš, s.r.o. je autorizovaným zástupcem TOSHIBA. Pod touto značkou dodáváme rekuperační jednotky, které mají návratnost nákladů 6 - 8 let a hodí se pro rodinné domy nebo školky. Záleží ale samozřejmě na vybraném modelu a jeho pořizovacích nákladech. Některé jiné rekuperace jsou zbytečně předražené. Dávejte si proto při nákupu pozor a raději nakupujte od skutečných odborníků."
Proč je důležitý pravidelný servis?